Mycket negativt just nu...

2015-05-30 13:17

Det är så trist att inte ha något roligt att berätta, hoppas det vänder ändå.

Söndag 17 maj fick en av mina söner (Tobias) lungemboli (proppar i lungan) det blev ilfart med ambulans till Falun, han blev mycket bra omhändertagen både i ambulans och på lasarettet, behandling sattes in omedelbart och redan på kvällen mådde han mycket bättre. Jag var hos honom både Söndag och Måndag och han blev bättre och bättre tack och lov..

På Tisdagen förberedde jag mig för att läggas in för operation i en bihåla där man funnit en cysta som bifynd när dom röntgat hjärnan efter TIA:n jag fick i Januari, fick besked att Tobias troligtvis skulle stanna en vecka på lasarettet, skönt tänkte jag, då behöver jag inte bekymra mig om honom så mycket.

På Onsdag morgon fick jag veta att Tobias skulle skrivas ut samma dag!, hej och hå! Rebecka och jag fick åka och hämta Tobias, åka till moster Berit ((där jag skulle övernatta och som bor i Falun ett stenkast från lasarettet) sedan efter en god middag åkte Rebecka och Tobias hem och jag hade en trevlig kväll hos kära moster.

Torsdag morgon skjutsade Berit mig till lasarettet och jag opererades på förmiddagen. När jag vaknade kändes allt som vanligt och jag trodde jag kommit lindrigt undan....där bedrog jag mig!

Kändes helt okay även på Fredagen och jag blev utskriven före åtta på morgonen. Moster hämtade och skjutsade hem mig (hon är värd sin vikt i guld).

Lördagen kändes mindre bra, fick feber och smärtan ökade kändes som jag fått en riktig influensa. Söndagen lika och febern ökade.

Måndag fick jag åka till lasarettet igen och rensa ur näsan, kan bara säga att jag önskar inte min värsta fiende detta! Fick även antibiotika så nu får jag hålla tummarna att det ska bli bra.

Som grädde på moset så har nu Tipsie fått kennelhosta så det blir en isoleringssommar igen nu då, det regnar ju ändå hela tiden så vadå?

Hoppas alla vänner och bekanta har det lite bättre än jag just nu, jag ska komma igen när jag har något roligt att berätta.


2 kommentarer

Namn: Annika
Tidpunkt: 2015-05-30 15:51
Men käraste du! Nu får det väl ändå räcka! Och jag som satt här och tyckte synd om mig - det slutade jag genast med när jag läste om hur du/ni har det. (Kan gnälla liiite i alla fall - i bästa fall kanske du kan känna dig ett uns bättre.) Har fått halsfluss, fast jag inte har några halsmandlar kvar, lunginflammation och dubbelsidig öroninflammation. Har hostat sönder rösten så jag kan inte prata (ja, ja - jag vet ), hör absolut ingenting, utom en konstig tinnitus som plötsligen dök upp i och med avstängningen från omvärlden, och jag har vääääldigt skitigt hår . Och jag är glad för regnet - då kan jag ligga i sängen utan dåligt samvete. Nu kryar vi på oss snäckan!!!! Och pussa på lilla Mirakelhunden

Namn: Moster
Tidpunkt: 2015-06-08 08:51
Tack för att jag är värd min vikt i guld (det är många miljoner). Men Ewa vad ska man ha gamla moster till om inte till lite nytta för dig o din fina familj 😘

 
 
 
 
:) ;) :D :( :O :P :| :S     

 

Välj språk/pic a language.

Ewa

DSC_3952
Jag och Soya med sin tredje valpkull

Blogghistorik

«september 2023»
tiontofr
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Senaste inlägg
Vår älskade Tekla har fått somna in.
Vi hälsade på i Avesta.
Morris har flyttat
Tekla 17 år idag!
Samantha har flyttat till sin nya familj
Emmett har flyttat till sin nya familj.
Hercules har flyttat.
Vår underbara Collieflicka har fått somna in, spring fri älskade Zuki!
20230421
Valparna har kommit!

Senast kommenterade
Vår underbara Collieflicka har fått somna in, spring fri älskade Zuki!
Så ledsen.......
Så börjar det nya året....
Snart vinter igen
Tungt i livet just nu.
Resa till Halland
Shadow!
Eländet bara fortsätter.
Mycket negativt just nu...
inofficiell utställning i Ludvika 11 april 2015

Kategorier
Början

Arkiv
2023
  •    Juli
  •    Juni
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  • 2022
    2021
    2020
    2019
    2018
    2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012