Så ledsen.......

2019-01-31 08:31

Det sägs att man kan skriva om sin sorg och dela den med andra så blir den lättare att bära så jag gör ett försök.

Vår lilla Alissakatt har varit sjuk till och från det senaste året, först fick hon blödningar i ögonen och då visade det sig att hon hade högt blodtryck och blåsljud på hjärtat. Det gjordes ultraljud och det visade sig att hon hade förtjockade hjärtväggar, medicin sattes in och återbesök om ett halvår.

Efter någon månad fick hon sår på horninnorna i båda ögonen, medicin för detta sattes in och utegångsförbud tills återbesök. Ögonen läkte även denna gång.

Sommaren gick och allt var frid och fröjd, i december var Alissa på ultraljud av hjärtat igen och till vår stora glädje hade hjärtat blivit bra förutom det lilla blåsljudet som enligt veterinären inte var någon fara för henne.

Nu är Alissa frisk och får leva i många år till trodde vi men så blev det inte.....

I mitten på Januari fick Alissa sår i ett öga igen och hon hade klåda i öronen, medicin till öron och ögon samt utegångsförbud i en vecka. Blodprovet som togs då var inte helt ok, vet misstänkte blödningar i slemhinnorna.

Vid återbesöket hade Alissas ögon och öron blivit bra men blodprovet visade att hon inte hade några blodplättar alls (trombocytopeni). Orsaken till detta är svår att avgöra, det krävs omfattande undersökningar.

Den 28 januari beslutade vi att Alissa inte skulle behöva plågas mer av sjukdomar eller undersökningar så hon fick somna in lugnt och stilla på Ludvika kliniken, Tack till personalen som tog hand om oss så väl.

Vi sörjer denna underbara katt som var den snällaste på jorden och hon finns kvar i våra hjärtan för evigt.
Alissa Juni 2018
Spring fri på andra sidan lilla Alissa! 

 


1 kommentarer

Namn: Anita Westerström
Tidpunkt: 2019-02-05 01:16
Vilken fin katt Alissa måste ha varit, och till stor glädje för er. Må hon vila i frid. Ett klokt beslut även om det gör förskräckligt ont just när det fattas. Våra djur som ger oss så mycket glädje har dessvärre ganska korta liv.

 
 
 
 
:) ;) :D :( :O :P :| :S     

 

Välj språk/pic a language.

Ewa

DSC_3952
Jag och Soya med sin tredje valpkull

Blogghistorik

«december 2023»
tiontofr
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Senaste inlägg
Vår älskade Tekla har fått somna in.
Vi hälsade på i Avesta.
Morris har flyttat
Tekla 17 år idag!
Samantha har flyttat till sin nya familj
Emmett har flyttat till sin nya familj.
Hercules har flyttat.
Vår underbara Collieflicka har fått somna in, spring fri älskade Zuki!
20230421
Valparna har kommit!

Senast kommenterade
Vår underbara Collieflicka har fått somna in, spring fri älskade Zuki!
Så ledsen.......
Så börjar det nya året....
Snart vinter igen
Tungt i livet just nu.
Resa till Halland
Shadow!
Eländet bara fortsätter.
Mycket negativt just nu...
inofficiell utställning i Ludvika 11 april 2015

Kategorier
Början

Arkiv
2023
  •    Juli
  •    Juni
  •    Maj
  •    April
  •    Mars
  • 2022
    2021
    2020
    2019
    2018
    2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012